Obserwatorzy

niedziela, 14 kwietnia 2013

¡Viva España!

Długo w tym roku zabrało mi dojście do siebie po Świętach, oj długo.
Ale wracam – wpisem o lalce, którą mam w stanie zapudełkowanym i która pochodzi z serii Dolls of the World.
Mowa oczywiście o Spanish Barbie z 1982 roku.
Oto ona.


O lalce w pigułce - metryka.
Imię: Barbie
Rok produkcji: 1982
Debiut na rynku: 1/1/1983
Face mold: Spanish (debiut moldu)
Ciało: TNT 1966 z rękami zgiętymi w łokciach
Seria: DOTW
numer katalogowy: 4031
Miejsce produkcji: Made in Taiwan


Opis: oczy – brązowe, włosy – czarne, spięte w dwa kucyki jeden na czubku głowy, na którym zawiązany jest stroik z dwiema różami i drugi na karku, który zbiera wszystkie włosy, końcówki włosów są zakręcone w loczki; makijaż – czarna obwódka oczu, czarne rzęsy i cielisty ledwo widoczny cień na powiekach; na policzkach lekkie rumieńce; usta – czerwone w lekko zgaszonym odcieniu; brwi – czarne do połowy przysłonięte włosami.


Z ciekawostek, to moja Hiszpanka nie jest pierwszą hiszpańską Barbie na rynku. W roku 1979 pojawiła się Barbie Hispanic z face moldem Steffi, bardzo ładna, która często zaliczana jest w poczet Barbie Dolls of the World. Od pierwszych lalek z tej serii odróżnia ją jednak kształt pudełka. Pudełko Hispanic Barbie ma podstawę prostokąta, podczas, gdy Spanish Barbie ma „trumienkę” z charakterystyczną dla lalek DotW trapezową podstawą. (Zdjęcie poniżej pochodzi z netu).
 


Moja Barbie Spanish jest ubrana w strój do flamenco w kolorze ognistej czerwieni ozdobionym czarnymi koronkowymi falbanami. Suknia z przodu jest długości do kolan, z tyłu przechodząc w tren do ziemi.


Dodatkiem do falbaniastej sukni jest czarny koronkowy wachlarz, który lalka ma umocowany gumką do nadgarstka ręki.


Na nogach Barbie ma przewidziane czarne pantofle na szpice zapinane w kostce. Na palcu ma pierścionek z przeźroczystym oczkiem, ale nie ma kolczyków, bo uszy lalki są przysłonięte włosami.
Tu dwa zdjęcia pudełka, na którym znajdują się obrazek Barbie Spanish, krótka notka o Hiszpanii i tradycyjne gadżety do wycięcia.Kilka zdjęć Hiszpańskiej Barbie z bardzo oryginalną buzią.
Lalka jako pierwsza dostała ten face mold – wydatne, wypukłe usta i perkaty dość szeroki nosek. Są to w gruncie rzeczy cechy bardziej pasujące do typu urody Murzynki i przy produkcji lalek ciemnoskórych face mold ten był czasami wykorzystywany.


 A tu moje cztery Europejki z pierwszej serii Dolls of the World: Parisian, Italian, Scottish i Spanish.3 komentarze:

 1. Hello from Spain: Nice pictures. I had not seen before this doll. I bought the barbie of Spain in the last collection of dolls in the world. Keep in touch

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajniutka panienka! Bardzo podobną kreacje dostałą też Spain Barbie z 2000 któregoś roku ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta Barbie jest przepiękna! I faktycznie chyba jej strój był inspiracją do stworzenia Spain Barbie z 2008, bo są baaardzo podobne :) Co do jej twarzy mold Spanish wygląda tu niezwykle delikatnie, jest naprawdę śliczna, ale to Hispanic zawsze będzie moim numerem jeden wśród hiszpańskich lalek :)
  Gratulacje - uzbierać pierwszą serię DOTW to nie lada wyzwanie!

  OdpowiedzUsuń