Obserwatorzy

sobota, 23 marca 2013

Japanese Barbie nr 1

Konnichiwa!
W serii lalek Barbie - Dolls of the World najbardziej kręcą mnie lalki orientalne, oto kolejna z nich pierwsza Barbie w kimonie – Japanese Barbie.


Metryka:
Imię: Barbie
Rok produkcji: 1984
Debiut na rynku: 1/1/1985
Face mold: Oriental (popularnie zwany Kira)
Ciało: TNT 1966 z rękami zgiętymi w łokciach
Seria: DOTW
numer katalogowy: 9481
Miejsce produkcji: Made in Taiwan
 

Opis: oczy – brązowe, włosy – czarne, spięte na czubku głowy w kucyk, który następnie zwinięto tworząc upięcie, makijaż – ciemno brązowe kreski „eyelinera” na górnej powiece, kilka rzęs i lekki, pomarańczowy cień; na policzkach – pomarańczowy blush, w tym samym kolorze, co cienie, choć w  dużo mniej intensywnym natężeniu; usta – pomarańczowo-czerwone; brwi- czarne wygięte w regularny łuk.
Japońska Barbie jest ubrana w piękne, czerwone kimono z nadrukiem w drobne łodyżki wiśni z kwiatkami białymi, niebieskimi i żółtymi.


Jak można dowiedzieć się z Internetu: kimono to ubiór o kroju prostym, w kształcie litery T, przypominającym nieco szlafrok. Rękawy są długie i na całej długości bardzo szerokie – nawet do pół metra. Według tradycji, kobiety niemające męża powinny nosić kimono o wyjątkowo długich rękawach, sięgających niemal podłogi. Szata jest owinięta wokół ciała, przy czym lewa strona powinna być zawsze na wierzchu. Całość ubioru uzupełnia szeroki pas wiązany na plecach, zwany obi.
Są różne rodzaje kimono to, które ma moja Japonka to prawdopodobnie Tsukesage, ma ono skromniejsze wzory, które pokrywają mniejszą jego powierzchnię, zwykle poniżej talii. Kimono takie mogą nosić panny i mężatki.
Przy szyi, spod kimono wystaje rąbek białego hada-juban (hada-gi) – jedwabnej bądź bawełnianej koszuli bez guzików.


Dodatkami do czerwonego kimono jest złote obi, czyli pas dodatkowo przewiązany czarno srebrnym datejime. (Mam nadzieje, że nic nie pokręciłam, bo miłośnicy kultury japońskiej mi tego nie darują).


Na nogach Barbie ma klapki na grubej, płaskiej podeszwie. Nie przypominają żadnych japońskich butów, bo nie mają paska miedzy palcami. Japonka nie dostała też skarpetek tabi.
We włosach ma ozdobę, czyli kanzashi.


A jak na lalkę Barbie z lat 80-ych przystało na palcu ma czerwony, plastikowy pierścionek, za to w uszach nie ma kolczyków.


Jako dodatek lalka ma w pudełku tekturowy wachlarz, taki sam jak jej starsza siostra Barbie Oriental (opisywałam ją w styczniu, TU). A na pudełku jest zdjęcie innego, bardzo pięknego wachlarza.


To, co jest bardzo dla tej lalki charakterystyczne, to linia jej włosów nad czołem, schodząca do dołu i tworząca koło uszu niewielkie "baczki". Nadaje to lalce wyjątkowy wygląd i wiele uroku.


Na koniec dwa zdjęcia pudełka, na którym znajdują się obrazek Barbie Japan , krótka notka o Japonii i gadżety do wycięcia.2 komentarze:

  1. Hello from Spain: this Barbie Japanese really like. She is very attractive. Keep in touch

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ładna! Ciekawią mnie jej baczki- udałoby się może zrobić im jakieś zdjęcie z bliży?

    OdpowiedzUsuń